fbpx
loading loading loading
Zdrowie

Zioła – dlaczego warto dodawać je do potraw?

Zioła – dlaczego dodawanie ich do potraw to bardzo dobry pomysł?

Zioła były wykorzystywane w naturalnej medycynie przez wieki. Obecnie, poprzez rozwój farmakologii, nie używa się ziół tak często jako środek leczniczy, za to są wykorzystywane w kuchni jako przyprawy. Współczesne badania dowodzą, że zioła mają właściwości wpływające korzystnie na zdrowie, dlatego warto dodawać je do potraw. 

Co takiego kryją w sobie zioła?

Poszczególne zioła różnią się między sobą zawartością składników, ale dla większości spójne są witaminy, szczególnie A, C i E, a także składniki mineralne: magnez, żelazo, wapń, cynk. Te substancje mają ogromny wpływ na zdrowie. Ich prawidłowy poziom wpływa na prewencję wielu chorób oraz zabezpieczają komórki przed przedwczesnym starzeniem się i dbają o homeostazę całego organizmu. Te często niewielkie liście skrywają naprawdę wiele cennych substancji. Poniżej kilka przykładów.

Bazylia to źródło witaminy A, która odpowiada za prawidłowe widzenie, odpowiednią kondycję skóry i wspieranie układu odpornościowego. Poza tym, to cenne źródło witaminy C i B5, a także wapnia i magnezu. Olejek eteryczny zawarty w bazylii polepsza trawienia i działa przeciwbólowo.

Natka pietruszki jest bogata w witaminę C. Wystarczy zjeść jej garść, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na ten mikroskładnik. Witamina C to silny przeciwutleniacz, który chroni narządy wewnętrzne przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wspiera funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych, redukuje ryzyko wystąpienia nowotworów i działa immunostymulująco.

Lubczyk pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, regulując jego procesy trawienne a także moczowy – działa moczopędnie i wiatropędnie. Wykorzystuje się go również do zwalczania infekcji górnych dróg oddechowym, bowiem działa wykrztuśnie.

Mięta to jedna z najstarszych roślin leczniczych. Olejek miętowy zawarty w liściach ma zastosowanie w bólach brzucha i nudnościach ponieważ działa na układ pokarmowy wspierając procesy trawienne, a także regulując perystaltykę jelit. 

To tylko niektóre z przykładów ziół o prozdrowotnych właściwościach. Każde z nich różni się nieco między sobą, ale wszystkie zasługują na to, aby codziennie gościć w naszej kuchni. 

Co jeszcze warto nich wiedzieć?

Poza aspektem zdrowotnym, zioła to świetne uzupełnienie smaku dań. Pietruszka, bazylia, tymianek, rozmaryn czy mięta, wszystkie one nadają wyjątkowego smaku i aromatu, co sprawia, że danie zyskuje zupełnie nowe oblicze. Umiejętne dopasowywanie ziół do potraw powoduje, że nie trzeba dodawać do nich dużych ilości soli. Sól jest produktem spożywczym, który w nadmiarze może przyczynić się do niektórych chorób serca, szczególnie nadciśnienia, a także choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu. Ze względu na wszechobecne używanie dużych dawek soli przez niektórych producentów żywności, warto ograniczyć jej stosowanie możliwie jak najbardziej. Pomocne będą właśnie zioła, które naturalnie podbijają smak potraw, dzięki czemu sól nie jest konieczna w dużych ilościach. 

Jak widać, zioła to nie tylko smak i zapach, ale także dużo cennego zdrowia. Niewielkim nakładem sił można podbić zdrowotność dań poprzez dodatek tych małych liści. 

Bibliografia:

  1. Habior, A. (2012). Zioła i suplementy diety a ryzyko uszkodzenia wątroby. Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy4(2), 59-68.
  2. Głuszek, J. (2002). Wpływ soli kuchennej w diecie na ciśnienie tętnicze i stan zdrowia. Arterial Hypertension6(1), 45-52.
  3. Śledź, M., & Witrowa-Rajchert, D. (2012). Zmiany zawartości chlorofilu oraz polifenoli podczas przechowywania suszonych mikrofalowo-konwekcyjnie liści pietruszki. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych570, 97-106.
  4. Wojciechowska-Budzisz, M. Mięta pieprzowa–właściwości lecznicze i zastosowanie.
  5. https://www.doz.pl/czytelnia/a15900-Lubczyk__wlasciwosci_i_zastosowanie._Jak_go_przechowywac_i_do_czego_dodawac
  6. https://dietetycy.org.pl/bazylia-wlasciwosci/ 

Autor: mgr dietetyki Anna Thomas